Hamilelik

Normal Doğum Nasıl Yapılır?

22 Nisan

Anne karnındaki bebeğin normal yolla, yani doğum kanalı aracılığı ile dünyaya gelmesi normal doğum sürecidir. Gebelik hafta olarak gerekli olgunluğa ulaştığında sancılar başlar. Çok şiddetli olabilen doğum sancıları düzenli aralıklarla gerçekleşir. 10 dakika içerisinde 3 kez tekrarlanan doğum sancıları 50 saniye kadar sürer. Normal doğumun ilk işareti olan sancılar sakinleşmiyor ve giderek artıyorsa vakit kaybetmeden en yakın hastaneye gidilmelidir. Normal doğumun sıradaki işlevi ise rahim ağzının açılmasıdır. Sancılar ile bebek doğum kanalına doğru itilir. Bebek doğum kanalından çıkarak normal doğum gerçekleşmiş olur.

Normal Doğum Nasıl Yapılır?

Normal doğum anneyi hatta bazen de bebeği zorlayan bir durum olabilir. Normal doğumun avantajları ve dezavantajları da vardır. Doğumdan sonra sezaryen ameliyatına oranla anne, daha çabuk kendisine gelir. Kalkıp yürüyebilir ve en fazla 24 saat sonra hastaneden çıkabilir. Normal doğum bebek içinde avantajlıdır. Bebek, doğum kanalından geçerken ciğerlerinde oluşan baskı nedeni ile akciğerlerindeki sıvının çoğu boşalmış olur. Bebekler daha rahat nefes alır ve ciğerleri hızla gelişmeye başlar.

Normal doğumdan sonra da bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Vajinanın aşırı yırtık olması ve aşırı kanama durumları gerçekleşirse çok dikkatli olmak gerekebilir. Zamanında ve doğru müdahale edilmediği takdirde annenin geri kalan hayatını psikolojik ve fizyolojik açıdan olumsuz etkilenecektir. İdrar kaçırma, vajinadan dışkı gelmesi ve cinsel tatminsizlik gibi sorunlar normal doğumun istenmeyen yan etkileri olabilir. bu yan etkiler her zaman ve her kadında ortaya çıkmaz.

Beğenebileceğiz yazılar

Preimplantasyon Genetik Tarama (PGS) Nedir ?

Preimplantasyon genetik taraması nedir, PGS? Preimplantasyon genetik tarama, embriyo yumurta ve embriyo gelişimi...

Hafta hafta gebelik : 35. Hafta

Bebeğiniz 2300 grama ulaşmış durumda. Boyuysa 46-47 cm uzunluğundadır. Gebeliğinizde bu haftada yatağınıza...

Bebeğe ne zaman hazır mama verilir?

Bebeğiniz için en önemli besin anne sütüdür. Fakat, anne sütünün yetersiz kaldığı...

Stay Connected With Us