Hamilelik

Neden Epidural Doğum?

22 Nisan

Ağrısız doğum olarak da bilinen Epidural doğum, tıp dünyasının en büyük buluşlarından biri olarak adlandırılıyor. Genel anestezi almaksızın anne adayı hiçbir ağrı çekmeden ve etrafında olup bitenden haberdar olarak doğum yapabilir. Epidural anestezi bel bölgesinden uygulanan bölgesel bir uyuşturma şeklidir. Normal doğumda ve sezaryen ameliyatlarında güvenle uygulanır. Epidural anestezi, yan yatış ya da oturur vaziyetteyken bel bölgesinden enjekte edilir. Anestezi 15-30 dakikada etkisini göstermeye başlar.

Neden Epidural Doğum?

Doğum öncesinde birçok kadın nasıl doğum yapmalıyım sorusunu sürekli düşünür. Bu, daha çok doktorların karar vermesi geren bir sorudur ancak, doktor tarafından alternatif sunulduğunda hiç düşünmeksizin Epidural anestezi ile doğum yapılabilir. Ağrılı ya da ağrısız doğum yapmak anne adayının tercihine kalmıştır ancak; anne adayı dayanılmaz ağrı ve sancılar hissetmeye başlamışsa ve bu durumdan olumsuz etkileniyorsa kaçınılmaz Epidural doğumu tercih edecektir.

Epidural anestezi kadınların doğum sancılarını ve korkularını yok ederek büyük kolaylıklar sağlıyor. Genel anestezi de olduğu gibi uyanmak zorluğu ve narkozun etkilerini yaşamak zorunda kalınmıyor.

Bir şehir efsanesine göre ağrılı doğum yapan anneler, ağrısız doğum yapan annelerden daha fazla annelik içgüdüsünü taşıyor. Bu bilginin doğruluğu tartışılabilir ancak; şiddetli ağrılar çekerken tek çözüm Epidural anestezi olacaktır. Gereksiz yere hiçbir annenin doğum sırasında kendisini yıpratıcı şekilde yorması istenemez.

Beğenebileceğiz yazılar

Çocuklarda Bahar Alerjisiyle Başa Çıkmanın Yolları

Baharın gelişiyle havalar ısınmasıyla bahar alerjisinin de habercisidir. Bahar aylarında polenleri ve...

Hazımsızlığa ne iyi gelir? Hazımsızlık nasıl giderilir? Hazımsızlık için bitkiler

Gaz ve hazımsızlık durumunda her şeyden önce, asit bozuklukları, safra taşı, kolit...

Çocuklarda Oyuncak Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli

Çocukların küçük yaşlardan itibaren oyun oynaması zihinsel kapasitelerini ve fiziksel becerilerini geliştirebilmeleri...

Stay Connected With Us