Bebek

Maya Takvimi ile Bebek Cinsiyeti Belirleme

28 Mart

Eski Mısır halkının kullandığı pek çok yöntem, geçmişten günümüze kadar uzanmaktadır ve günümüzde de aktif olarak kullanılmaktadır. Maya halkının kullandıkları yöntemler halen büyük güven uyandırmaktadır. Bu yöntemlerden birisi de doğacak bebeğin cinsiyeti belirlenirken kullanılan yöntemdir. Günümüzde teknolojik imkanlar oldukça ileri seviyelere gelmiştir ve bebeklerin cinsiyetleri erkenden öğrenilebilmektedir; ancak bazen kişiler geleneksel yöntemlere de ihtiyaç duymaktadırlar. Bu yöntemlerin kullanılması sayesinde bebeklerin cinsiyetini en başlarda öğrenmek mümkündür. İnanışa göre Maya Haklı tarafından kullanılan ve bebeklerin cinsiyetlerini belirlemeye yarayan yöntemler, %90 oranında doğru sonuç vermektedir.

Maya Takviminde Gebelik

Mısır da 1898 yılında bulunan Kahoun Papirüsü, 1862 yılında bulunan Smith Papirüsü ve 1873 yılında bulunan Ebers Papirüsü’nde yer alan bilgiler, eski çağlarda insanların gebelik testlerini ne şekilde gerçekleştirdiklerini açıklar niteliktedirler. Bu belgelere göre, hamile olduğu şüphelenilen kadın ve hamile olmadığı bilinen kadın her sabah buğday ve arpa dolu torbalara idrarlarını bırakırlarmış. Eğer ki hamile olduğu şüphelenilen kadının idrarını bıraktığı torbalarda çimlenme daha erken olursa, kadının hamile olduğu kanısına varılırmış. Bunun bilimsel olarak açıklaması ise hamilelik döneminde artan hormonların buğday ve arpaların çimlenmesini hızlandırdığıdır. Bu yöntem gibi, Maya Takviminde gebelik döneminde bebeğin cinsiyetini belirlemeye yarayan yöntemler de bulunmaktadır.

Bebek Cinsiyetinin Belirlenmesi

Eski çağlarda, özellikle Mısırlılarda kullanılan cinsiyet belirleme yöntemi de yukarıdaki yönteme dayanmaktadır. Yukarıda buğday ve arpalara aynı anda idrar yapılmasından bahsedilmiştir. Peki neden ikisine birden idrar yapılmaktadır? Bu sorunun açıklaması ise cinsiyetin belirlenmesi için bu ikisinin gerekliliğidir. Buğday ve arpalara idrar yapımı sonrasında gebelik testi olumlu sonuçlanmasının ardından cinsiyet belirleme işlemi gerçekleşmektedir. Kullanılan yönteme göre, hamile kadının idrarı ile sulanan tohumlardan buğday taneleri daha önce filiz verirse doğacak bebeğin cinsiyeti erkek, arpa tohumları daha önce filiz verirse doğacak bebeğin cinsiyeti kız olmaktadır. Bu yöntem de Profesör Julias Manger tarafından 1933 yılında laboratuar ortamında denenmiş ve doğruluğu ispatlanmıştır. Manger, laboratuar ortamında kağıt üzerinde yetiştirdiği arpa ve buğday tanelerini hamile kadının idrarı ile sulayıp testin doğruluğunu ispatlamıştır. Elbette ki bu test %100 sonuç vermemektedir; ancak büyük ölçüde doğru sonuç verdiği bir gerçektir.

Takvime Göre Cinsiyet Belirleme

Başka bir inanış ise, bebeğin cinsiyetinin iki adet veri sayesinde tahmin edilebileceğidir. Bu veriler ise anne adayının doğum tarihi ve doğacak bebeğin doğum tarihidir. Bu yönteme göre, anne ve bebeğin doğum tarihlerinin ikisi de çift veya ikisi de tek ise doğacak çocuk kız, birisinin çift, diğerinin tek ise doğacak çocuk erkek olacak demektir. Yine Maya takvimi gibi Çin takviminde de annenin hamile kaldığında kaç yaşında olduğu ve hangi ayda hamile kaldığına bağlı olarak bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi işlemi uzun yıllardır uygulanmaktadır.

Beğenebileceğiz yazılar

4. Haftada Hamilelik

Bu haftanın sonuna doğru gebeliğiniz netlik kazanmaya başlar, henüz vücudunuzda değişiklik görülmese...

Adet Düzensizliği Belirtileri ve Nedenleri

Menstruasyon, vajinal kanama meydana geldiğinde oluşur. Bu regl (adet) dönem olarak bilinir....

Bebeklerde Kabızlığı Önlemenin Yolları

Bebeklerde kabızlık yaygın görülen bir bebek rahatsızlığı olup ebeveynlerin canını sıktığı kadar...

Stay Connected With Us