Hamilelik

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

24 Nisan

Hamile olmak kelimenin tam anlamıyla bolca baş ağrılı günler demektir. Belki de bu, doğanın sizi bir anne olmanız için hazırlamanın yoludur. Hamilelikte Baş ağrısı birçok kadında hamileliğin ironisidir. Daha önceden kullandığınız ilaçların çoğuna güvenemezsiniz. Özellikle de düzenli baş ağrısı veya migreniniz varsa… Neyse ki tekrarlayan baş ağrılarından kurtulmanızı sağlayabilecek başka taktikler var. Peki hamilelikte baş ağrısı nasıl geçer? gelin hemen öğrenelim…

Hamilelikte Baş Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte baş ağrısı konusunda asıl suçlu, her zamanki gibi, vücudunuzda meydana gelen hormonal değişikliklerdir. Diğer baş ağrısı nedenleri ise gebelikte yorgunluk, gerginlik, hamilelik döneminde artan açlık veya duygusal stres, sinüs tıkanıklığı ve alerjidir. Daha önce bahsettiğimiz hamilelikte baş ağrısı neden olur konumuzda da detaylı olarak anlatmıştık hamile olduğunuz dönem daha hassastır. Bu faktörlerin bir veya birden fazlasının kombinasyonu sonucu gebelikte baş ağrısı meydana gelebilir.

Gebelikten önce rutin baş ağrısı yaşamayan kadınlarda bile gebelik döneminde ağrılar ortaya çıkar. Gebelikte baş ağrılarının büyük çoğunluğu ciddiye alınır ya da endişelenilecek herhangi bir durumu kapsamaz. Ancak, başınız ağrısı dört saatten fazla sürerse veya diğer semptomlarınız (ateş, görme bozuklukları veya yüz ve ellerinde şişkinlik) varsa, doktorunuzu aramalısınız.

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer

Bazı baş ağrıları kaçınılmaz olsa da, birkaç önlem ile bazı sebeplerden kaynaklananları önlemeyi başarabilirsiniz.

Yeterince dinlenmeye dikkat edin. Birinci ve üçüncü trimesterlerde özellikle sıkıntılı hissettiğiniz durumlarda gereklidir.  Ancak iyi bir şeyin çok fazlasının baş ağrısına neden olabileceği için fazla uyku çekmeyin.

Bir gıda günlüğü tutun. Bazı gıdalar (çikolata, peynir, dondurma ve işlenmiş etler dahil) baş ağrısını tetikleyebilir. Gıdaları takip ederek hangilerinin baş ağrısı ile bağlantılı olduğunu keşfedebilir, bu yemekleri beslenme listenizden çıkarabilirsiniz.

Kahveyi bırakırken dikkat edin. Hamilelik süresinde kafeini çok hızlı kesmek baş ağrısını tetikleyebilir. Her ne kadar sadece bir günlük kahve tüketiyor olsanız bile, kafeini tamamen bırakmadan önce yarım bardağa indirin. Aynı kural soda için de geçerlidir.

Biraz hava alın. Sıcak, havasız alanlardan ve güçlü kokulardan kaçının (her zamankinden daha hassas olursunuz). Günlük rutin olarak temiz hava almaya özen gösterin.

Sessizliği sağlayın. Gürültü sizde baş ağrısına sebep olabilir. Yüksek sesler için aşırı duyarlıysanız, en gürültülü ortamdan uzak. Gürültülü iş yerinde çalışıyorsanız, patronunuza aşırı gürültüyü azaltmak için adımlar atmasını isteyin veya mümkünse daha sessiz bir bölgeye geçmeyi talep edin.

Alternatif tıp. Stresin bir baş ağrısına dönüşmesini önlemek için doğum öncesi yoga, meditasyon veya biraz nefes egzersizi yapın. Kısacası  rahatlamanıza yardımcı olacak her şeyi yapın.

Beğenebileceğiz yazılar

Hafta hafta gebelik : 32. Hafta

Bebeğiniz artık 42 cm ve 1600 grama ulaşmış durumda. Bu zamanlarda bebeklerin...

Çocuklarda Oyuncak Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli

Çocukların küçük yaşlardan itibaren oyun oynaması zihinsel kapasitelerini ve fiziksel becerilerini geliştirebilmeleri...

17. Haftada Hamilelik

  17. haftadan sonra rahim göbek deliği ve leğen kemiği arasına oturmaktadır. Bu...

Stay Connected With Us