Hamilelik Testinin Önemi

post

Vücutta meydana gelen mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, halsizlik, yorgunluk, adet gecikmesi gibi belirtiler, hamilelik belirtileri olabilir. Bu belirtileri yaşayan kadınlar, eğer hamile kalma ihtimalleri de varsa; mutlaka vakit kaybetmeden bir hamilelik testi yaptırmalıdırlar. Bebeğin tüm organları ilk on iki haftada geliştiği için; hamilelik ne kadar erken fark edilirse, bebek de o kadar sağlıklı gelişebilir.

Hamile olup olmadığınızı anlamak için evde kendinizin yapabileceği ve eczanelerde de satılan idrar testinin yanında, asıl güvenilir olan; hastanelerde, özel kliniklerde ve laboratuarlarda yapılan kan testleridir. Çünkü evde yapılan idrar testlerinin yanılma payı oldukça yüksektir. İdrar testinden doğru sonuç almanız için, ilişkinin gerçekleştiği günden itibaren en az on dört ila on beş gün beklemeniz gerekmektedir ki; on beş günün sonucunda aldığınız sonuç da kesin değildir. Buna karşın hastane ve sağlık merkezlerinde yapılan kan testi için geçmesi gereken süre yedi gündür ve bu yedi günün sonunda aldığınız sonuç, garantidir. Bu yüzden eğer hamile kalma ihtimaliniz varsa ve yukarıdaki belirtilerden birini veya birkaçını yaşıyor iseniz, vakit geçirmeden kesinlikle bir kan testi yaptırmalısınız. Zira kan testi yaptırarak idrar testine göre kazandığınız bir haftalık süre, bebeğinizin organlarının gelişmesi için çok uzun ve önemli bir süredir.

Ayrıca hamilelik testi yaptırarak hamile olduğunuzu daha erken öğrendiğinizde, kendinizi hamilelik sürecine daha erken hazırlar ve bu sürece daha erken alışmış olursunuz. Bu da, daha rahat ve stressiz bir hamilelik geçirmenizde etkilidir.

Gebelik Testi Hamilelik Testi

İlgini Çekebilir

Yorumlar