Hamilelik takvimi nasıl hesaplanır?

post

Jinekolog Op. Dr. Kağan Kocatepe, hamilelik takvimi konusunda merak edilen soruları yanıtladı.

Dr.Kağan Kocatepe,”Bir kadın, adet kanamasının ilk damlasını gördüğü andan diğer ay adet kanamasının ilk gününe kadar adet döngüsünü yaşıyor.

Adet döngüsünün ilk gününden itibaren, yani adet kanını gördüğü ilk günden itibaren yumurta olgunlaşmaya başlıyor. Belli bir döneme geldikten sonra çatlıyor ve yumurta hücresi serbest kalıyor.

Böylece verimli gün başlamış oluyor. 28 günde bir adet gören bir kadın 28′den 14 çıkarıldığında 14 kaldığı için, adet kanını gördükten sonraki günlerde 8. ve 14. günleri arasında en verimli günlerini yaşar. Buna yumurtlama günleri deniyor.

Bu yumurtlama döngüsünde en verimli dönemi hesaplayabilmek için 30 günde bir adet olan bir kadın 30′dan 14′ü, 28 günde bir adet olan bir kadın ise 28′den 14′ü çıkarmalı.

Neden 8. günden itibaren diyoruz. Çünkü spermler genital kanalda 5 güne kadar yaşayabiliyor. Ama yumurta hücresi sadece bir gün döllenmeye elverişli. Yani verimli günün sonu yumurtlama gününün sonu oluyor.

Spermler sadece bir gün yaşar. Bir kadının yumurtlamadan önceki 5 günüyle yumurtlama günü bir kadının hamile kalmaya en elverişli günleridir. Böylece adetinin ilk gününden sonra örneğin 28 günde bir adet olan kadın 8. ve 14. günler arasında ilişkiye girdiğinde en verimli günlerini kullanmış olur.” diyor.

İlgini Çekebilir

Yorumlar