Hamilelik Öncesi

Hamile olduğunuzu hangi yöntemlerle anlarsınız?

20 Nisan

Hamile olmak, binlerce kadını mutlu ettiği gibi, bir çok kadınlarında korkulu rüyası olabilir. Henüz bebek düşünmeyen kadınlarda hamile kalma korkusu bulunur.

Hamile olduğunuzu hangi yöntemlerle anlarsınız? Bu sorunun cevabı olarak akla ilk adet gecikmesi gelir. Günü geçen kadınlarda hamilelik telaşı başlar. Kimi kadın sevinirken, kimisi korkabilir. Gebeliği anlamanın bir kaç farklı yolu vardır. Öncelikle adet gecikmesi, göğüslerde ağrı ve hafif kaşıntı, nabzınızın hızlı atması, bulantı ve kusma son olarak evde yapılan gebelik testinde iki çizginin belirmesidir. Göğüs ağrılarının nedeni, hamileliğin ilk aylarından itibaren göğüslerinizin bebeğiniz için süt biriktirmesine bağlıdır. Nabzın hızlı atması ise, eskisinden daha çabuk yorulmanız ile ilgilidir. Uzun yıllar boyunca bebek bekleyen anne ve babalar vardır. Fakat her adet gecikmesinde test yapmak doğru değildir. Bu, negatif çıktığında sizin üzülmenize neden olur.

Gebelikten şüphelenen kadınların, bir uzmana yada aile hekimine başvurup kan tahlili yaptırması kesin sonuç verir. Gebeliklerde 5-6. haftaya kadar fazla belirti olmayabilir ve anlaşılmayabilir. Fakat, bünyeden bünyeye değişiklik gösterebilir. Mide de bulantı, yanma gibi hassasiyetler olabilir. Küçük gebeliklerde, kadınların çoğu adet günlerinin geçmesi sebebi ile doktora başvurduklarında, hamile olduklarını öğrenmişlerdir. Hamilelik belirtileri içinde en sık yaşanan durumlardan biri de sık idrar yapmaktır. Bu durum pitiyalismusun mesaneye baskı yapması sonucu gerçekleşir. Gebeliğin anlaşılması ile ilgili bir takım evde uygulanabilecek yöntemler yazılır. Fakat bunlar son derece yanlıştır. En doğru karar hastaneye başvurarak gerekli tahlilleri yaptırmaktır.

Hamilelikte, kaçıncı haftada olduğunu anlamak için son adet tarihinden itibaren hesaplama yapılır. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde aşerme belirtisi de görülür. Bu annenin bir anda aklına gelen yiyecek ve yeme duygusudur. Anne de bir takım ruhsal ve sinirsel değişikliklerde meydana gelebilir. Hamile kalmak isteyen kadınların özellikle, adetinin bitiminin ardından 10-15 gün içinde cinsel ilişkiye başlamaları gerekir. Gebelik düşünmeyen kadınların ise, adet bitiminden hemen sonra yumurtlama dönemi başladığı için tedbirli davranmaları gerekir. Gebeliğin ilk aylarında oluşabilecek nedenler, her kadında aynı olmayabilir. Bu yüzden bir hekime görünmekte fayda olacaktır.

Evde yapılan hamilelik testleri çoğu zaman kesin sonuç vermeyebilir ve yanıltabilir. Eğer hamilelikten şüpheleniyorsanız kan tahlili yapılır ve ultrasondan bakılabilir. Ultrason ile bakmada kese görünüyor ise %100 hamilesiniz demektir. Gebelikte lekelenme gibi belirtilerde görülebilir. Özellikle göğüs uçlarında, yüzde ve karında renk değişimi olabilir. Bazı kadınlar gebelik testi yaptırmak yerine, bir süre daha beklemek ister. Kendi iç güdülerini ve belirtileri anlamaya çalışırlar. Gebelikten 2 hafta sonra evde yapılan testte yada kan tahlilinde sonuç çıkar. Düzensiz adet gören kadınlarda bazen gecikme yaşanabilir. Bu da kesin hamilesiniz anlamına gelmez. Özellikle bebek isteyen bayanlar bu yüzden bazen, hayal kırıklığı yaşayabilir. Eğer, adet gecikmesi ile birlikte bulantı, göğüslerde ağrı, sık idrara çıkma, yorgunluk, cilt lekeleri, ruhsal değişimler gibi sorunlarınız varsa mutlaka bir hekime başvurup hemen kan tahlili yaptırabilirsiniz.

Beğenebileceğiz yazılar

Hamile olduğunuzu hangi yöntemlerle anlarsınız?

Hamile olmak, binlerce kadını mutlu ettiği gibi, bir çok kadınlarında korkulu rüyası...

Bebeğimize Oda Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bebeğinizin aranıza katılmasına az bir zaman kala, en büyük heyecanlarınızdan biri bebeğinizin...

Hamilelikte Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamile olmak kelimenin tam anlamıyla bolca baş ağrılı günler demektir. Belki de...

Stay Connected With Us