Hamilelik

Gebelikte Alerjiler ve Tedavi Yöntemleri

26 Haziran

Gıda alerjisi, toz alerjisi veya herhangi bir alerji olsun bunlarla başa çıkmak normal şartlarda bile zordur. Çok fazla dikkat ister. Bünyenizi tanıyıp nelerden etkilendiğinizi iyi tanımak lazım. Peki hamilelik sırasında alerjinin ne gibi etkileri var? Ne gibi ilaçlar kullanılmalı? Şimdi sizlerle bunları konuşacağız.

Gebelik Sırasında ki Alerjiler Nelerdir?

Gebelik sırasında ekstra bir alerji yoktur aslında. Size zararlı gelen her türlü nesne varlık sizin alerjiniz olabilir. Bunlar hayvan tüyü, polen, gibi nesneler olabilir. Siz sadece size savaş açan nesneleri bulmalısınız.

Gebelik Sırasında Alerji Belirtileri Nelerdir?

Genellikle tüm insanlarda olan saman alerjisinin belirtileri görülebilir. Bunlar kaşıntı, hapşurma, gözlerde sulanma gibi sonuçlara neden olabilir. Bunlara ekstra belirtiler ise yüzler kızarıklık ve şişkinlik olur ki bu gerçekten alerjinizin ağır şartlarda geçeceği anlamına gelir.

Gebelik Sırasında Alerji İçin Herhangi Bir Test Var mı?

Bazen alerji belirtileri tek başına bazı testlerle anlaşılabilir. Bunlar için en iyi yöntem alerji antibiyotikleri ile birkaç dozdan sonra anlaşılabilir. Hangi antibiyotik hangi nesnenin ona göre belirlenebilir.

Bazende çok zor tespitler gerektiren alerjiler olabilir. Tabi bunlar için iyi bir test kullanmak şart haline gelir. Alerji testleri için deri testleri en sık görülen testlerdir. Temelde derinize çok küçük dozlarda alerji maddesi enjekte edilir. Küçük noktalar halinde bu enjektelerin sonucunda derideki tepkiye göre alerjiler tespit edilebilir. Böylelik sizi artık o maddenin alerjisi olarak kabul ederiz.

Gebelik Sırasında Alerji Ne Kadar Yaygındır?

Alerji dünyada hamileler için de oldukaç yaygın bir şekilde görülür. Her gebe bayanın yüzde yirmisi veya beşte biri alerjidir.

 

Alerji Nasıl Oluşur?

Kim bilir? Belki kimimize genetik olarak bulaşan birşeydir. Diğerleri ise sonradan kazanılan bazı dezenfeksiyonlardan veya psikolojik yollardan bazı maddelere alerji olunabilir.

Alerji Bebeğimi Nasıl Etkiler?

Eğer hamilelik sırasında solunumunuzu ciddi şekilde etkileyen bir alerjiye bulaşmadıysanız, hiçbir alerji bebeğinizi etkilemez. Sizdeki alerji çocuğunuza da geçmez. Sadece çocuğunuzun genetik yapısı herhangi bir alerjiye yatkın olabilir. Aksi taktirde bebeğinizin gelişmesine hiçbir etkisi yoktur.

Gebelik Sırasında Alerji Tedavisin En İyi Yolu Nedir?

Herzaman alerjiyi önleme en iyi tedavi yöntemidir. Alerjiyi tetikleyen her neyse o maddeden uzak durun. Alerjinin tetiklenmemesini sağlayın. Alerji ilaçları genel olarak gebelik sırasında kullanılabilir, lakin doktor kontrolünde ilaç kullanmanız öneririm. Kendi başınıza eczaneden bir poşet alerji ilacı alıp kullanmayın. Reçetenizle beraber bir doktorun yazdığı ilaçları kullanın. O sizin ve bebeğinizin açısından en iyi ilaç ve tedavi planını yapacaktır.

Eğer doğal ilaçlar arıyorsanız; alerji için hapşurma ve burunda kaşıntıları önlemek açısında hafif tuzlu suyu bir sprey yardımıyla burnunuza uygulayabilirsiniz. Solunumu kuvvetlendirmek açısından da burun bantları temin edin.

Alerjiyi Önlemek İçin Ne Yapılmalı?

Alerjiyi önleyecek bir çok yöntem vardır ama muhtemelen çoğunu yapamayacaksınız. Tüylü halılardan uzak durmanız şarttır. Ayrıca evi süpürdüğünüz eski klasik süpürgeler yerine sulu süpürgeler kullanmalısınız. Camları fazla açmayacaksınız ve polenli havalardan uzak duracaksınız. Yastık, yorgan kanepe gibi her zaman kullandığınız yerlerin örtülerini anti bakteriyel alacaksınız ve bunların toz biriktirmemesi için sık sık yıkayacaksınız. Dışarıya da mümkünse çok çıkmamanız gerekmektedir.

Diğer İnsanların Alerjileri Varsa Uzak Durmam Gerekir mi?

Alerji olan bir insan diğer insana herhangi bir şey bulaştırmaz. Tabi dikkat edilmelidir ki karşınızda ki kişi alerji sırasında hapşurma ile çıkacak bakteriler için sakınmalısınız. Çünkü bu size değil ama bebeğinize zarar verebilir.
 

Beğenebileceğiz yazılar

Hamilelik Hesaplaması Artık Çok Kolay

Hamilesiniz ve doğum yapacağınız tarihi öğrenmek mi istiyorsunuz? Artık bu tarihi öğrenmek...

Erken Doğum Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey

Erken doğumdan endişe mi duyuyorsun? Eğer erken doğumun nasıl bir şey olduğunu...

Hamilelik Testi Nasıl Kullanılır ?

Mutlu bir birlikteliğin, taçlandırıldığı o andır bebek haberi. Kimine göre uzun zorlu...

Stay Connected With Us