Hamilelik

Gebelik şekeri nedir? Belirtileri Nelerdir? Ne zaman ölçülür?

26 Haziran

Hamile hanımların, hamile kalmadan önceki hayatlarında var olan ya da olmayan ve gizli diyabet olarak nitelendirebileceğimiz şeker hastalığı durumu, gebeliğin bir kaç ayından itibaren maalesef açığa çıkmak durumunda kalıyor. Lakin bu duruma net olarak şeker hastalığı teşhisi koymak da yanlış olur. Zira gebelik şekeri; henüz gerçekleşmeden herhangi bir şeker hastalığı ya da belirtisi olmayan anne adaylarında, gebelik esnasında şeker değerlerinde bazı yükseklikler olmaktadır. Bu durumda gebelik şekeri olayına işaret eden bir olguya dönüşmektedir. Bu sebepten dolayı da, gebeliğin ilk 24 ile 28 haftaları arasında şeker su testi diye bilinen, glukoz yükleme testi yapılır. Bu test ile yapılan tarama sonucunda da 100 gram oran glukoz testi ile kesin tanıya varılmaktadır.

Yukarıda ki tanım ilk bakışta sizler için biraz karışık gelebilir, ancak gebelik şekeri genel itibariyle hamilelik esnasında süpriz sayılabilecek bir durum olduğundan dolayı, gerekli önlemler ile risk derecelerinin de iyice ölçülüp tartılmasında fayda görülmektedir. Zira, hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından büyük önem arz eden bu durum, ilerleyen hayatlarında ki yaşam standartlarını da etkileyeceğinden dolayı çok daha fazla önem duyulması gerekmektedir. Gebelik şekeri ve alınması gereken tedbirlere dair sizlere bilgiler sunacağımız bu yazımızda ilk olarak gebelik şekeri belirtilerine dair maddelemeler sunmak istiyoruz.

Gebelik Şekeri Belirtileri

 1. Aşırı susuzluk hissi
 2. Kilo kaybı
 3. Sürekli yemek yeme ihtiyacı
 4. Normalin de üstünde idrara çıkmak
 5. Gün boyunca sürekli yorgunluk hali

Bu ve benzeri durumların kendisini göstermeye başladığı andan itibaren ise, mutlaka doktorunuza görünüp gerekli testleri yapmanızı tavsiye ederiz. Zira, kimi anneler bu belirtilerin hamileliğin bir parçası olarak görüp pek fazla üstelemediğinden dolayı, mevcut sıkıntının hızlıca önüne geçme aşamasının gecikmesine sebebiyet veriyor. O sebepten dolayı da anne adayının böyle dönemlerde birbirinden farklı tarama testlerine girmesinde fayda görülmektedir. Bu testlerin en önemlisi de şeker değerleri ölçümü üzerine olmalıdır. Zira şeker değerinin üzerinde nükseden sonuçların fazlaca açığa çıkıyor olması, sizlerin bir takım önlemler alması gerektiğinin habercisi olacaktır.

 

Gebelik Şekerinin Anne Adaylarında ki Riskleri

Gebelik şekeri anne adaylarında haliyle bir takım riskleri de beraberinde getirmektedir. Ancak, aşağıda sıralayacağımız bu olasılıkların her daim gerçekleşecek gibi bir durumu asla yoktur. Bu sebepten dolayı da, hamilelik esnasında gerçekleşen gebelik şekeri riskleri ve anne üzerinde ki etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Bebeğin sezeryan ile doğumuna sebep olabilir.
 2. Yüksek tansiyon belirtilerini tetikler
 3. Düşük, erken doğum gibi durumlara sebep olabilir.
 4. Gün içerisinde şeker seviyelerinin düşmesine neden olur.
 5. Bu riskleri göz önünde bulundurduğumuzda ise, sizlerin yapması gereken en önemli şey, moralinizi yüksek tutup doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda mevcut beslenme programınıza uymak olacaktır.

Gebelik Şekerinin Bebeklerde Görülebilecek Riskleri

Anne adayları kadar bu hastalığın bebekler üzerinde de belli başlı riskleri mevcuttur. Lakin, yukarıda da belirttiğimiz gibi, bu risklerin sistemli bir şekilde önüne geçilmesi rahatlıkla sağlanabilir. Bu sebepten dolayı da önce riskleri sonra ise yapılacak olan detayları kısaca bir gözden geçirmede fayda görülmektedir.

 • Bebeğin iri olarak doğması
 • Bebeğin normalden çok daha küçük doğması
 • Böbrek anomalileri
 • Sindirim sistemi anomalileri
 • Kulak anomalileri
 • Beyin ve sinir sistemi anomalileri
 • Bu tarz risklerin görülme olasılığını göz önünde bulundurduğumuzda, hamilelik esnasında kendinize uygulayacağınız diyet programına oldukça dikkat etmeniz gerekecektir. Zira bu programlar doğrultusunda hem kendi bedeniniz hem de bebeğinizin sağlığı çok daha dengeli ve işlevsel bir konuma erişebilecektir.

Gebelik Şekeri Tedavisi Uygulaması

Tıpta mevcut olan her türlü hastalıkta olduğu gibi, gebelik şekeride, çeşitli tedavi uygulamaları eşliğinde ortadan kalkabilir. Bu tedavi uygulamalarında ilk aşama diyettir. Zira, beslenme alışkanlığınızı tamamen değiştirmeniz ve mevcut diyete sadık olmanız gerekmektedir. İkinci aşama ise diyetin sonuç vermemesi dahilinde insülin tedavisine geçiştir. Bu tedavinin de her daim sistemli ve dikkatli bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Gebelik sonrasında ise düzelmeyen şeker değerleri gibi bir durumla çok fazla karşılaşılmaz. Mevcut şeker değeri kendi kendine düzelir. Ancak yine de her türlü ihtimalin önüne geçebilmeniz adına düzenli tahlillerin de yaptırılması gerektiğini bilmenizi isteriz. Nitekim, bu tarz durumlarda her daim erken tanı ve kontrollü tedavi süreçleri önem taşımaktadır.

Beğenebileceğiz yazılar

Çocukta Güven Duygusu Oluşturma

Güven duygusu özgür ve demokratik aile ortamlarında olayların nedenlerini açıklayan anne ve...

Hamilelik Hesaplaması Artık Çok Kolay

Hamilesiniz ve doğum yapacağınız tarihi öğrenmek mi istiyorsunuz? Artık bu tarihi öğrenmek...

Hamilelik testi hangi aşamada yapılmalıdır?

Daha küçücük bir çocukken sorulan ‘ Büyüyünce ne olacaksın ? ‘ sorusuna...

Stay Connected With Us