Hamilelik

Erken Doğum Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey

26 Haziran

Erken doğumdan endişe mi duyuyorsun? Eğer erken doğumun nasıl bir şey olduğunu öğrenmek ve buna önlem almak istiyorsan bu yazımızı okumalısın.

Erken Doğum Belirtileri Nelerdir?

 

 • Bize işaretçi olan erken doğum belirtileri;
 • Vajinal akıntıdaki amniyon sıvısına geliyorsa
 • Sızıntı varsa
 • Vajinal kanama veya lekelenme varsa
 • Pelvis (doğum zarı) içinde basınç hissediyorsanız
 • Bebek sanki aşağıya doğru baskı yapıyor gibi hissediyorsanız
 • Karnınızda sıkışma var gibi hissediyorsanız
 • Kasılmalar ve karın ağrısı düzenli olarak devam ediyorsa

Bu belirtiler genelde erken doğum yapan kişilerde daha önce görülmüş. Diğer basit erken doğum belirtileri ise ishal ve sırt ağrısıdır. Lakin hemen hemen her kadında bu belirtiler görülebilir. Fakat bunların tekrarlaması ve sıklaşması demek ihtimalin yüksek olduğu anlamına geliyor. Bundan dolayı bu belirtileri sağlayan herkes erken doğum yapmıyor. Siz bu belirtilerden şüpheenirseniz doktorunuzla görüşmeniz en doğrusudur. Bununla birlikte bu belirtiler gerçekten olumsuz bir şey olduğu anlamına gelmez. Mesela kasılmalar sizin doğum sırasında daha az acı duymanız için hazırlanıyor. Bundan dolayı endişe edecek bir şey yok.

Erken Doğum İçin Bir Test Var mı?

Erken doğum gerçekten karmaşık bir biyolojik sonuçtur. Sizin kendi başınıza yapabileceğiniz herhangi bir test bulunmamaktadır. Fakat doktorunuz bebeğin kalp ritmini dinleyerek bazı tahminlerde bulunabiliyor. Ayrıca kasıklarda ki kasılmalara bakarak ve rahim içi uzunluğu ölçerek bazı çıkarımlar yapıyorlar. Bunun yanı sıra vajinal akıntıları test  ediliyor ve bunların sonucunda erken doğum ihtimali çıkıyor. Buna göre doktor sizle beraber bazı önlemler alır. Bu testlere rağmen erken doğum sadece bir ihtimaldir.

Erken Doğum Ne Kadar Yaygındır?

Erken doğum March of Dimes dergisine göre tüm doğumların yüzde 12 sinde görülmektedir. Ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir...

Neden Erken Doğum Oluyor?

Erken doğumun bir çok sebebi bulunuyor. Bunlar ; daha önce bir çok gebelik yapmak, rahim ve rahim ağzı sorunların olması, sigara veya alkol tüketimi, aminyon sıcısında ki enfeksiyonlar veya genital sistem enfeksiyonları, yüksek kan basıncı, diyabet hastalığı, çok azda olsa gebelik öncesinde aşırı kilolu olmak, çok fazla kilo alarak gebelik sırasında stres denilebilir. Anemi ise düşük ihtimalini arttır. Yinede bu nedenler sizde varsa bile erken doğum olacak diye bir şey yoktur. Sadece ihtimalleri arttırır.

Erken Doğumun Bebeklere Zararı Nelerdir?

Erken doğumun bebeklere zararıda yine herzaman olmaz. Fakat olduğunda kilosunun az doğması, nefes almakta yani solunumda zorluk çekmesi, gelişmemiş organ ve dokular görülebilir. Erken doğum bebeklerde gelişim bozukluğu ve davranış sorunları problemi normal doğumlara göre daha çok karşılaşılır.

Erken Doğum Tedavisi İçin En İyi Yol Nedir?

Erken doğum belirtileri net bir şekilde göründüyse doktorunuz size acilen dinlenmeyi önerecektir. Eğer kasılmalar rahatsız edici oluyorsa hastehanede size kasılmaların acısını dindirecek ilaçlarla beraber istirahat isteyecektir. Başkada bir tedavi yöntemi pek yoktur bebeğin anne karnında daha çok kalması için gerekli işlemler yapılır.

Ben Erken Doğumu Önlemek İçin Ne Yapabilirim?

 

Sizin yapabileceğiniz şeyleri aşağıda listeledik;
 • Sağlıklı diyet programları
 • Diyabet ve yüksek tansiyon gibi durumları iyi yönetmek
 • Sigara ve alkolden kaçınmak
 • Stres yönetimi
 • Kendinize daha iyi bakmak
 • Sağlıklı bir gebelik dönemi yaşamak
 • Diş sağlığınıza dikkat etmek
 • Cinsel yaşamı düzenleyici fikirler için doktora başvurmak

Beğenebileceğiz yazılar

Hamilelik testi hangi aşamada yapılmalıdır?

Daha küçücük bir çocukken sorulan ‘ Büyüyünce ne olacaksın ? ‘ sorusuna...

Çocuk ve Uyku Düzeni

Kendimizde olduğu gibi çocuklar için de uykuda düzen önemlidir.  ÖNERİLER: 1) Uykuda çocuklar dış uyaranlardan...

Hamilelik Testinin Önemi

Vücutta meydana gelen mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, halsizlik, yorgunluk, adet gecikmesi...

Stay Connected With Us