Çocuk

​​​​​​​Çocuklarda Erken Ergenlik Sebepleri Nelerdir

4 Nisan

Ergenlik çocukluktan erişkinliğe geçiş dönemidir. Ergenlik yaşı kız ve erkekler farklı yaşlarda görülür. Kızlar 8-13 yaş aralığında erkekler 9-14 yaş aralığında ergenlik dönemine girerler. Eğer ki ergenlik dönemi kız çocuklarında 8 erkek çocuklarında 9 yaşından önce ergenliğe giriliyorsa erken ergenlik belirtisi olur.
Erken Ergenliğin Belirtileri
Ergenliğin kızlarda ilk belirtisi göğüslerin büyümesiyle başlar. Daha sonra genital bölgede koltuk altların tüylenmeler başlar. En son olarak adet dönemine girdiklerinde ergenliğe geçiş yaparlar. Erkeklerde de ilk önce testis ve penis büyümesi başlar. Ardından koltuk altında ve genital bölgelerinde tüylenmeler olur. Ses tellerinde kalınlaşma olur. Zamanla da vücut kaslarında gelişmeler olur ve yetişkin bir görünüme girerler. Bu ergenlik belirtileri kızlarda 8 erkeklerde 9 yaşından önce görülüyorsa erken ergenlik problemi olur.

Erken Ergenlik Sebepleri Nelerdir


Erken ergenlik sebepleri bir çok sebebi vardır. Günümüz gıdaları yetiştirirken kullanılan hormonlar ve katkı maddeleri çocuklarda erken ergenliğe sebep olmaktadır. Doğal yollarla yetiştirilmeyen sebze ve meyveler, hormonla büyütülen hayvanlarin etleri ve yumurtaları kimyasal maddelerle temas olduğunda çocukların erken ergenliğe girme olasılığı artmaktadır.
İklim değişiklikleri de erken ergenliğe sebep olur. Sıcak iklimde yaşayan çocukların fazla güneş ışığında yetiştikleri zaman çocuklarda kemik yapıları daha iri olur ve ergenliğe daha erken girebilirler. Plastik oyuncaklarla oynayan çocukların bu kimyasal maddelerle temasından dolayı ergenliğe geçişleri daha önceden girebilirler. Yemek yeme alışkanlığında fast-food yemekleri çok yiyen çocukların aşırı kilo almasına sebep olur ve vücut yağların artmasından dolayı erken ergenliğe neden olur.

Erken Ergenlik Çocukları Nasıl Etkiler

Erken ergenliğe giren çocukların kemik yapısının büyümesi durur ve yaşıtlarına göre daha kısa olabilir. Kızların küçük yaşta girdikleri ergenlikte adet dönemlerdeki sıkıntılar ve ağrılı adet dönemleri çocukları psikolojik olarak çok etkilemektedir. Erken ergenliğe girme sebeplerinden biride beyindeki tümörler olabilir. Eğer ki erken ergenliğe giren çocuk dikkate alınmazsa hayati tehdit eden bir durumda kalabilir. Kız çocuklarda erken ergenlik erkek çocuklarına göre daha fazla görünür. Bu durum kızlarda 6 yaşından önce olduysa bir hastalık söz konusu olabilir.

 

 

 

Beğenebileceğiz yazılar

Gebelikte Alerjiler ve Tedavi Yöntemleri

Gıda alerjisi, toz alerjisi veya herhangi bir alerji olsun bunlarla başa çıkmak...

Düşük yapma: düşük nasıl anlaşılır?

Düşük olduğunu nasıl anlarız, nasıl anlaşılır, düşük yapmak nedir, düşük yapan kadında...

Preimplantasyon Genetik Tarama (PGS) Nedir ?

Preimplantasyon genetik taraması nedir, PGS? Preimplantasyon genetik tarama, embriyo yumurta ve embriyo gelişimi...

Stay Connected With Us