Çocuk

​​​​​​​Çocuklara İlaç İçirme Nasıl Yapılmalı

4 Nisan

Çocuklar ilaç içmeye karşı çok hassas oluyorlar. İlaç içeceğini duyan çocuk ağlıyor, sağa sola koşuşturuyor ve ağzını sıkıca kapatıp açmak istemiyor. Bu durum her gün anne ve babalar için çok zor bir durum oluyor. Büyükler bile bazen ilaç içmek istemiyorlar. Çocukların bu durumda davranması çok normaldir. Çocukların rahat ilaç içebilmesi için şuruplara farklı aromalar ve tatlandırıcılar katılarak çocukların korkmadan severek ilaç içmesi için katılıyor . Ama yine de çocuklar bu tatlara ve kokuya rağmen içmek istememekte ısrarcı davranabiliyor. Sizin de çocuğunuzun sağlığı için şurupları onların severek içmesi için yapmanız gereken yöntemler vardır.
 

Çocuğa Rahat İlaç İçirmenin Yolları

  • Çocuğunuza ilaç içirirken rahat davranın ve gülümseyin. Çünkü yüzünüzdeki ifade çocuğunuz için çok önemlidir. Sizin tedirgin ve sinirli olmanız çocuğun ilaç içmemesini daha çok tetikleyebilir. Çocuğunuza kesinlikle bağırarak veya kızarak ilaç içirmeye çalışmayın bu çocukğun daha çok tepkili olmasına neden olacaktır.
  • Bazı çocuklarda ilacı tek seferde yutabilir veya içebilir. Ama bazı çocuklarda aralıklarla veya ilacı küçük parçalarla içmeyi isterler. Sizde çocuğunuz nasıl içmek istiyorsa ona göre ilacı çocuğunuza içirin.
  • Çocuklara ilaç içirmenin en kolay yolu olan yemeklerin içine katılarak verilmesidir. Bu şekilde çocuğa ilaç verirken çocuk farkında bile olamayacaktır. Şurupları veya hapları meyve suyuna veya çikolatalı içeceklerin içine katılarak içmesine rahatlıkla kolaylaştırabilirsiniz. Ama vereceğiniz ilaçları yemekle beraber vereceğiniz için doktorunuza sormanız gerekir. Çünkü bazı ilaçlar yemekle beraber vermek uygun olmayabilir.
  • Bazen çocuklarda ilaç vermek hep ağız yoluyla olmuyor. Eğer ki çocuğunuzun gözü mikrop kapmışsa göz damlasını kullanmak çok rahatsız edecektir. Bu ilacı vermek ilacı içirmekten daha zor olabiliyor. Göz damlasını çocuğunuzun uyuduğu zaman damlatın. Bu şekilde damlatıldığında çocuğunuz hissetmeyecektir.
  • Bazen çocuklara ilaç içirmeyi ikna edersiniz ama çocuk ilacı içince midesi bulanıp kusabilir. Bu durumdaki çocuklar için ilaç içirme şırıngaları kullanarak çocuğun ilacın tadını almadan boğazından akıtarak içirebilirsiniz.
  • Çocuğunuza ilaç içirirken eğlenceli oyunlar kurarak içirebilirsiniz. Oyunda başka şekilde içirmenin bir yönü de onu meraklandırarak içirmek. İlacın tadına bakıyormuş gibi yapıp ve ona ne kadar güzel tadı var diyerek onu meraklandırarak tadına baktırabilirsiniz.
     

 

 

Beğenebileceğiz yazılar

​​​​​​​Çocuğum Tırnaklarını Yiyor, Ne Yapmalıyım

Tırnak yemek uzmanlar tarafından bir davranış bozukluğu olduğu söylenir. Tırnak yemenin altında...

18. Haftada Hamilelik

Bu hafta bebeğinize giden kan akışının artmasından dolayı vücudunuzda ki değerlerin hepsi...

28. Haftada Hamilelik

Hamilelikte 28. haftaya girmekle son 3 aya girmiş bulunmaktasınız. Bebeğiniz 37 cm...

Stay Connected With Us