Gebelik Hesaplama
Gebelik Hesaplama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hamile bir kadın, kendi kendine sorduğu en güzel sorulardan olan “bebeğim ne zaman dünyaya gelecek, kaç haftalık hamileyim, bebeğim şu an ne boyutta?” gibi soruların cevabını büyük bir keyifle araştırma içerisine girer. Öncelikle anne adayımızı tebrik ederiz. Hayatı boyunca çıkmış olduğu bu en heyecanlı ve serüvenli yolda, yolculuğunuz boyunca size hafta hafta hangi aşamalardan geçeceğiniz konusunda yardımcı olmaya çalışacağız.

Hamilelik yolunda, uzun bir süre boyunca gösterdiğiniz çabalarınız sonuç verdiyse ve sizi oldukça mutlu edecek o güzel haberi doktorunuzdan aldıysanız, artık önünüzde hem sizi hem de eşinizi yepyeni bir hayat bekliyor. Tıbbi olarak oluşturulan gebelik takvimi ay hesabına göre değil hafta hesabına göre yapılmaktadır. Gebe bayanların büyük bir kısmı genellikle doktoru kaç haftalık gebe olduğunu söylediği halde, kendilerine doğrultulan “kaç aylık hamilesin?” sorusu sorulduğunda tam olarak emin olamamaktadır. Bu durum, gebeliğin haftalık evreler şeklinde hesaplanmasından kaynaklanmaktadır. Yukarıdaki Gebelik Hesaplama aracımız ile Gebelik Hesaplaması yapıp, basit bir şekilde kaç haftalık hamile olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Gebelik takvimi hesaplanırken, sanılanın aksine döllenme tarihini değil, son adet tarihinin başlangıç günü baz alınır. Döllenme tarihi ise, genellikle son adet tarihinden yaklaşık 15 gün sonrasıdır.

Gebelik Hesaplama

Size sunacağımız gebelik takvimi, yaklaşık bir tahmindir. Çoğu doğum, gebelik takviminde tahmin edilenden bir hafta önce veya sonra gerçekleşebilmektedir. Her kadının hamileliği kendine özeldir ve bebeğiniz kendini ne zaman hazır hissederse o zaman kucağınızda olacaktır.

Diğer yandan şu etkenler de unutulmamalıdır,

  • Tüp bebek tedavisi ile hamile kalınması,
  • Ovülasyon tarihinin gecikmesi,
  • Son adetin başlangıç tarihinin yanlış hatırlanması
  • Adetlerin düzensiz görülmesi,

gibi etkenler, anne adaylarının gebelik haftalarında sapmalara neden olabilmektedir. Eğer bu saydığımız durumlar anne adayında mevcut ise, gebelik hesaplamanın en doğru yolu kadın doğum uzmanınızın ultrason ölçümleri gerçekleştirmek suretiyle hamilelik haftasını tespit etmesi olacaktır.

Ayrıca,

  • Bebeğinizin hareketlerini hissettiğiniz ilk tarih (bu da genelde 16. ve 22. hafta arası gerçekleşir),
  • Doktor tarafından gerçekleştirilen uterus / dip ölçümleri, ve dibin göbeğe ulaşma tarihi (bu yaklaşık 20. haftada gerçekleşir),
  • Ceninlerin kalp atışlarının ilk duyulduğu tarih (ki genelde 9. ila 12. hafta arası gerçekleşir),

takip ettiğiniz hamilelik takviminin ne derece gerçeğe yakın olduğu hakkında, size önemli ipuçları verecektir.

Tüm anne adaylarımıza sağlıklı ve mutlu bir hamilelik temenni eder, 9 aylık keyifli yolculuğunuzun sonunda bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza almanızı dileriz.

Stay Connected With Us